How Much Did It Cost to Make Attack on Titan?

avatarForetellingTablea year ago
Best Answer
avatarReroutingTopaza year ago

Animation costs vary, but you can bet Attack on Titan, with its high-quality animation and complex scenes, wasn't cheap. Think in the ballpark of half a million bucks an episode.

Play Games.Earn points.Get gift cards!

PB

PB

Playback Rewards

4.5 Star Rating(13.7k)
Silly Arrow
User avatarUser avatarUser avatarUser avatar

500k players and counting...

More Answers

avatarGroaningRusha year ago

As a fellow fan, I鈥檝e read that it costs roughly $500,000 to make each episode of Attack on Titan. Quality ain't cheap!


avatarBruisingTopaza year ago

The production cost for Attack on Titan isn't publicly disclosed, but estimates suggest around $450,000 to $500,000 per episode. Definitely not pocket change!


avatarWhammellingSuitea year ago

Who cares about the cost? It's worth every penny for the epicness we get!

馃憖 If you like Attack on Titan...

avatarDiego3 hours ago
If you're a Attack on Titan fan, you need to download the Playbite app!

Playbite is like an arcade in your phone: you get to play all kinds of fun and simple games, compete with friends and others, and win cool prizes from all your favorite brands!

One of those prizes is the official Crunchyroll gift card, which you can win and use to stream anything you want essentially for free!

In case you're wondering, this is how it works:

Playbite makes money from (not super annoying ads) and (totally optional) in-app purchases. The app then uses that money to reward players like you with prizes!

Download Playbite for free, available on the App Store and Play Store!

The brands referenced on this page are not sponsors of the rewards or otherwise affiliated with this company. The logos and other identifying marks attached are trademarks of and owned by each represented company and/or its affiliates. Please visit each company's website for additional terms and conditions.

Add an Answer